„A reflexológia művészet, a tudatos érintés csodálatos művészete.” (Csi An)
A reflexológia olyan empírikus módszer, ahol ujjnyomásos masszázstechnikával, az egészséget megtartó életerők tudatos, célirányos serkentése történik a reflexterületeken, időfaktor figyelembevételével, fájdalomküszöb alatti nyomáserősséggel. A talp területei összeköttetésben állnak az egyes belső szervekkel. Térképhez hasonlóan megrajzolhatók azok a pontok, amelyek finom ingerlése beindítja a gyógyító folyamatokat és így képes visszaállítani az egyensúlyi állapotot, ezáltal elindul a gyógyulás. Ez a technika kortól függetlenül a prevencióban, vagyis megelőzésben, orvosi kezelések kiegészítéseként, önálló kezelésként, valamint rehabilitáció esetén utókezelésként egyaránt hatékony.
A reflexológia több mint 5000 éves múltra tekint vissza Kínában, de nyomaira akadhatunk egyiptomi sírkamraábrákon és inka oltárképeken is. Mivel empirikus tudomány, az eleinte ösztönös mozdulatok a tudatos érintés csodás művészetévé váltak. Az első hiteles adat az Egyiptomi Óbirodalomból, a VI. dinasztia korából származik. Az antik görög és római kornak is jelentős eszköze volt a masszázs, fájdalomcsillapítás. William Fitzgerald amerikai orvos közel száz éve újból alkalmazni kezdte a módszert, úgy, hogy a testet hosszanti és vízszintes vonalakra osztotta, majd ezen területeken lévő kéz láb területekkel hozta összefüggésbe, ennek sikerére azóta egyre több bizonyíték született. Magyarországon Lechner Károly nevét kell említeni, aki a 19. század végén az ideg és elmekórtan lélektan és a reflexológia elismert szaktekintélye volt. Korunkban olyan szakemberek nevét érdemes megjegyezni, mint dr. Oláh Andor, Bánszky Judit, dr. Csikai Erzsébet, dr. Béky László, Nagyné Halász Anna, akik nagyban részesei voltak annak, hogy ez a természetgyógyászati szakirány méltó helyre kerüljön.
A kezelések csak egészségügyi és természetgyógyász vizsgával végezhetők. Maga a reflexológiai kezelés rendelőhöz és ÁNTSZ engedélyhez kötött tevékenység. A különbség egy talpmasszőr és egy reflexológus között egy egyszerű hasonlattal írható le. Kizárólag az egyes zónák elhelyezkedésének ismerete olyan, mintha egy idegen nyelv néhány szavát tudnánk. Annak ellenére, hogy egy mondatból pár szót értünk, aligha jelentjük ki, máris ismerjük az idegen nyelvet. A reflexológus határozza meg a kezelés menetét, a kezelendő zónák fontossági sorrendjét, egy-egy kezelés alkalmával a masszírozandó zónák számát, a kezelés időtartamát, a masszírozás erősségét, a kezelés ritmusát, valamint a kezelések gyakoriságát. Egy terápiás kezelés mindig állapotfelméréssel kezdődik és legalább 10 alkalom szükséges egy teljes masszázsprogram levezetéséhez. Ezen belül kerül sor legelőször a méregtelenítési folyamatok beindítására, majd később a kiemelt/érintett zónák kezelésére. A reflexológia hatására helyreáll az anyagcsere, megszűnnek meglévő tűnetek, emésztési problémák, hathatunk a hormonrendszerre, a vizeletkiválasztó rendszerre, légzőrendszerre vagy stimulálhatjuk a hormonrendszert, akár a menstruációs ciklust. Erőteljes hatása van az idegrendszerre, ezért nagyon jó ellazító, stresszoldó, harmonizáló technika is egyben. A reflexzónák masszírozásával javul a vérkeringés azon területen, ahol addig nem volt megfelelő. Hosszú távon biztosítja az erek rugalmasságának megtartását, így a sejtek jó oxigén- és tápanyagellátását A masszázs alkalmával a szervezet saját fájdalomcsillapító anyagait is aktiválhatjuk. Erősíthető vele az immunrendszer. A különböző célzott terápiás masszázsprogramokat különböző betegségek esetén alkalmazhatjuk sikerrel.
Fontos megjegyezni azonban, hogy a reflexológia bár egy nagyon hatásos természetgyógyászati módszer, nem helyettesítheti a szükséges orvosi beavatkozásokat.
Kit nem masszírozhatunk?
- Műtét után 3-6 hét
- Magas láz
- Mélyvénás trombózis
- Akut gyulladás a visszerekben, visszeres lábfej esetén
- Fertőző betegség
- Nyílt seb, égés, törés, gombásbőr
- Sugár és kemoterápia
- Stroke, agyrázkódás, infarktus, hasi katasztrófa
- Terhesség, szoptatás alatt
- Pacemaker
- Dialízis
- Véralvadásgátlót szedők
- Epilepszia
- Súlyos pszichés zavar, betegség
- Nagyon magas vagy kezeletlen magas vérnyomás esetén